Přeskočit na obsah

Evropský den hudby ve škole

Společnost pro hudební výchovu ČR spolu s European Association for Music in School zve všechny žáky, studenty a jejich učitele hudební výchovy, aby 15. března 2024 rozezpívali a rozezněli hudbou své školy.

15. března 2024 proběhne 3. ročník Evropského dne hudby ve škole.

Záštitu nad ním převzal v České republice písničkář Michal Horák https://www.michalhorak.eu/.

Kromě vlastního muzicírování a zpívání se může Vaše třída/ škola připojit také k online hudebnímu setkání, k virtuální oslavě Evropského dne hudby ve školách. Účast na online setkání je nabídkou. Nejdůležitější je zapojit se v rámci svých možností, možností své školy, a pro radost z hudby.

Téma EuDaMu 2024: Unique and united in music (Jednotní a jedineční)

Jak EuDaMuS oslavit?

Každá škola/ třída je vítaná, aby se do EuDaMu zapojila. Hudební oslavě v jakékoli formě se meze nekladou.
Kromě své vlastní tvořivé realizace Evropského dne hudby ve škole (besídka, koncertík, hudební projekt, beseda) můžete 15. března 2024 nebo v týdnu okolo tohoto dne EuDaMuS oslavit společnou písní. V takovém případě si píseň můžete zazpívat v rámci školy, přidat další doprovodný program, nebo se dokonce s dětmi „vypravit na společnou oslavu“ – online aktivitu.

Žijeme v multikulturní Evropě. Každý národ má své vlastní jedinečné hudební poklady. Zapívejte, zahrajte a namalujte hudbu své země. Sdílejte ji se žáky a studenty v celé Evropě.

Všichni jsme jedineční. Zažijme spojení prostřednictvím hudby.

Akce zahrnuje následující aktivity, kterých se můžete zúčastnit:

Lidové písně, hry a instrumentální hudba. V letošním roce není žádná předurčená píseň, kterou bychom měli nastudovat a předvést. Všichni můžeme být jedineční. Sami se rozhodněte, o jakou hudbu se chcete podělit, ať už jde o sólové nebo skupinové vystoupení, původní nebo zaranžovanou skladbu, nahrávku pořízenou ve třídě nebo jinde. Videozáznam nám zašlete na adresu denhudebnivychovy@gmail.com do 10. února 2024. My ji následně zašleme European Association for Music in Schools (EAS). Váš videozáznam bude součástí videokoláže, kterou EAS bude prezentovat na online setkání a bude zveřejněno na youtube.com. Videosoubor ve formátu mp4 prosím označte názvem: Czech Republic_Název školy_Jméno učitele.mp4.

  1. Virtuální výstava EuDaMuS-2024. Namalujte a sdílejte svou představu, jak chápete téma “Jedineční a spojeni v hudbě”. Kresby zašlete opět na adresu denhudebnivychovy@gmail.com do 10. února 2024. Následně budou prezentovány na virtuální výstavě EuDaMuS-2024. Obrázky zašlete ve formátu jpg, označte názvem (Czech Republic_jméno žáka.jpg)
  2. EuDaMuS píseň „Together“ https://youtu.be/Qcia6p3kyo8. Možná si ji pamatujete z minulých let. Připojte se a zazpívejte si tuto píseň s celou Evropou!
  3. Přesně 15. března 2024 v čase 11:00-11:30 proběhne také online ZOOM setkání, kterého se můžete a nemusíte se svou školou zúčastnit. Až bude spuštěno naše české přihlašování na akci, dáte nám vědět, zda byste ZOOM chtěli (zpravidla jedna třída za školu) zažít. Následně bychom Vám zaslali link na připojení. Na setkání je pak třeba si připravit vlajky a/nebo obrázky s názvem Vaší země.

Informace o EuDaMuS-2022 a EuDaMuS-2023 najdete na adrese https://eas-music.org/

___________________________

Nahlédnutí do minulých ročníků. Zde můžete zhlédnout videokoláže, virtuální výstavu, padlet, nebo záznam z online eventů:

Zde ohlédnutí za organizací českého EUDAMU 2023

1.  

Tvořivě oslavte Den hudby ve školách.

Naučte se zpívat společnou píseň Music in Me (podklady v sekci Ke stažení/ metodické podněty v sekci Pro pedagogy)

K doprovodu můžete použít hudební podklad. Natočte a zašlete video své třídy/ školy do 17. února 2023 na adresu denhudebnivychovy@gmail.com. Následně jej SHV ČR ve spolupráci s národním koordinátorem EAS předá dál, a Vy se tak stanete součástí majestátního mezinárodního žákovského/ studentského sboru/souboru.

Pro nácvik písně vám může pomoci:

  • Video „Music in me“ s návodem ke hře na tělo
  • Notový materiál „Music in me“.

Vybrat si můžete jednu z různých úrovní náročnosti:

  • Verze 1: ABA
  • Verze 2: ABACA
  • Verze 3: ABACADA

2.

Podílejte se na virtuální výstavě “EuDaMuS 2023”

V rubrice Výtvarná výzva naleznete další metodické náměty k výtvarnému zapojení Vašich dětí.

Nakreslete/namalujte, podělte se o svou vizi, jak vnímáte „hudbu v sobě/ v nás“. Své výtvory opět pošlete na adresu denhudebnivychovy@gmail.com do 17. února 2023. Poté budou zavěšeny do online prostoru a stanou se součástí virtuální výstavy.

3.

Můžete si také zazpívat (připomenout si) píseň loňského ročníku EuDaMu: „Together“

Možná si ji z minulého roku pamatujete. Připojte se a zazpívejte si píseň s celou Evropou!

Informace přímo od EAS o EuDaMu budou v pravý čas dostupné zde: